אם אתגר היה מקצוע אקדמי

זהו, קיבלתם את ההחלטה ואתם מעוניינים להתחיל את התהליך שבסופו תוכלו להנות מתואר אקדמי ולהתפתח בתחום אותו בחרתם. זו החלטה אמיצה מאד וכלל לא פשוטה בהתחשב בעובדה שבמידה ואתם בוגרי מוסדות חרדיים, קיימים לא מעט פערי ידע הנובעים ממחסור בלימודי מקצועות הליב״ה. יצאנו לבדוק אילו אפשרויות עומדות לרשותכם.

מחברות בצד, עיניים אליי.

הבה ננסה להביט על האתגר כאל הדרך להצלחה או כמנוף להנפת דגל ניצחון עתידי.

כאמור, במגזר החרדי קיימים פערים במיומנויות למידה הנדרשים במוסדות האקדמיים, כאשר אצל בנות המגזר אמנם קיימת לרוב השכלה ליב״תית וכושר למידה תואם, אך במקרים רבים ההשכלה הנרכשת היא ברמה נמוכה מזו הנדרשת עבור מקצועות שונים בתעשייה. המצב מסובך עוד יותר מצד המתעניינים הגברים כאשר שם, במידה והנכם בוגרי ישיבה ״שחורה״, לא קיימת השכלה ליב״תית או שקיימת במידה מועטה ומיומנויות הלמידה שצברתם מתרכזים בעיקר בפיצוח סוגיות הלכתיות ולמידה עיונית.

מצב כזה הופך את האתגר ואת ההצלחה למעוררי השראה.

 

אז איך זה עובד למעיישה?

אחד הדברים אותם תהיו חייבים לדעת כדי לצלוח לימודי תואר, זה לקרוא ולהבין מאמרים אקדמיים. מאמרים אלו נכתבים במקרים רבים בשפה האנגלית או בעברית אקדמית משוננת. זהו מכשול ראשוני ומתסכל במיוחד משום שלרוב כאמור, קיים חסר משמעותי בלימודי אנגלית ובאוריינות עברית. מעבר לזה במהלך התואר תדרשו להגיש עבודות מעשיות אחת לשבוע ויותר כאשר קיימת שונות גדולה מאד בין העבודות שהורגלתם אליהם מימי הישיבה או בתקופת לימודיכן בסמינר, כמו גם במבחנים המתקיימים בסיום כל קורס. לעיתים המבחנים יהיו במתכונת של ״מבחן אמריקאי״, אך אל תטעו, למרות שזה נשמע קל – במקרים רבים זה קשה ומבלבל יותר מכתיבת תשובה מלאה ומנומקת. כדי להשלים את הפערים שהצטברו ולהכיר היטב את צורת הלימוד האקדמית, תדרשו לעבור ״מכינה קדם אקדמית״ כשמטרתה להשלים את הידע החסר ולצמצם את הפער במקצועות ליב״תיים ובמיומנויות הלמידה אך לא בהכרח באופן מלא.

 

 

קיימות מספר אפשרויות נוספות שחשוב מאד להכיר:

 

השלמת בגרויות דרך תוכניות יעודיות כמו אדיוסיסטמס ואקסיומה, או באמצעות המכינות האקדמיות. שם, במידה וקיבלתם ציון מכינה מספק, תוכלו באופן אוטומטי לקבל את תעודת הכניסה ללימודים. כדי להבין מהי מכינה אקדמית כדאי להכיר את כללי המשחק מיסודם. בשונה ממכינה  * אקדמית כללית עליה דיברנו בפסקה הקודמת שמטרתה להשלים ידע המקביל לבגרויות באופן כללי, מכינה אקדמית ייעודית תהיה כרטיס הכניסה שלך ללימודי המקצוע הספציפי אותו בחרתם. אם זה  במשפטים, במדעי הטבע, במחשבים או בכל מקצוע אחר, במידה ואינכם עומדים ברף תנאי הקבלה למקצועות אלו מחוסר בגרויות. הקבלה ללימודים האקדמיים תהיה תלויה בציונים הפנימיים של מכינה זו.

אפשרות נוספת היא לבחור במסלול ׳אפיק מעבר בין מוסדות אקדמיים׳. מסלול המאפשר להתחיל ללמוד במוסד אקדמי שאינו מציב תנאי קבלה או שדרישות הסף בו הן נוחות, ובהמשך, במידה וצלחתם את השנה הראשונה, תוכלו להירשם לשנה שניה במוסד או בחוג שרציתם בו בהתחלה.

 

וכן, אם קיימת בכם האמביציה  וזכיתם בתכונת העל של ניהול עצמי טוב, יש באפשרותכם לצמצם פערים דרך למידה עצמית או מקוונת המתאפשרת באתרים שונים ברשת כמו גם ברוב המוסדות הקדם אקדמיים.

 

 

——————————

 

 

 

אחד הדברים המעניינים שפותחו בשנים האחרונות נועדו לשלב את אלו שסיכוייהם ההתחלתיים לא מאפשרים להתקבל ללימודים בשל נסיבות חיים שאינן תלויות בהם. המסלול נקרא ׳ראויים לקידום׳ והוא מאפשר למתעניינים בלימודים אקדמיים לנסות ולהתקבל למערך הלימוד האקדמי בדרך נוספת וזאת על בסיס . המדדים נקבעים על פי סולם ניקוד המסתמך על פרמטרים שונים הכוללים בין השאר התייחסות לרקע האישי ולמקום ממנו המתעניין הגיע.

כאמור, האתגר הופך לפשוט בהרבה במידה והנך בוגרת תיכון המשלב מבחני בגרות או במידה ולמדת בישיבה תיכונית וסיימת בהצלחה תעודת בגרות מלאה. במצב כזה אתם כבר בעליי ידע נרחב ויש לכם את היכולת לקרוא ולהבין מאמרים. ולכן, כל מה שעליכם להגיש הוא את ציון הפסיכומטרי שלכם, או את תוצאות אבחון פויירשטיין במידה ועשיתם.

 

סביר להניח שעל מבחן פסיכומטרי כבר שמעתם, במידה ולא – קבלו סקירה קצרה על האפשרות הזו. בשונה ממבחן רגיל הבודק את הידע שלכם, מטרתו של מבחן הפסיכומטרי הוא לחזות את סיכוי ההצלחה שלכם בלימודים באקדמי, זאת באמצעות שלושה מדדים- חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וכמה מפתיע – אנגלית.  ציון הבחינה ישוכלל יחד עם ציוני הבגרות אותו צברתם, כאשר המשקל של ציון הפסיכומטרי ישתנה בין המוסדות השונים. חשוב לומר שברוב המוסדות האקדמיים הוא יהווה 50% מציון הקבלה.

 

אבחון פוירשטיין אותו הזכרנו הינו כחלק מתכנית הבוחנת את פוטנציאל הלמידה של כל מועמד, ומיועדת לאפשר כרטיס כניסה עבור צעירים שלא התקבלו ללימודי התואר הראשון במוסדות להשכלה גבוהה מסיבות שונות התכנית כוללת אבחון דינאמי בן יומיים ואיננו דורש הכנה. המטרה-  לאפשר לנבחנים להביא לידי ביטוי את פוטנציאל הלמידה שלהם. כן, בדומה למבחן הפסיכומטרי רק בהתחשב בעבר הלימודי שלו. בנוסף, בתוכנית פוירשטיין תקבלו קורס הכנה מיוחד באסטרטגיה למידה וחשיבה וליווי צמוד של המכון כל הדרך אל התואר, או אם תרצו- עד לסוף לימודי התואר. חשוב לוודא לפני שנגשים לבחינות שהיא אכן מתאימה למוסד הלימודים אותו בחרתם.

 

בתוכנית זרקור אנו מכירים את שלל האתגרים וערוכים ומוכנים לסייע ככל הניתן לבוגרי ובוגרות המוסדות החרדיים, בבואם לעשות את השינוי ולצלוח  את דרכם  באקדמיה.

אם זה באמצעות הכוונה למקצוע שיתאים לכישורים וליכולות שלהם על סמך מבחנים ממוחשבים ופגישה עם יועץ לימודים מוסמך, אם זה באמצעות מיפוי חסמים אוטומטיים ופתרונות מקצועיים ע״י צוות מיומן ומנוסה וכמובן קורסים ייעודיים וסדנאות מורחבות לצמצום פערי ידע באנגלית ובמתמטיקה, כמו גם צימצום פערי מיומנויות הלמידה.

 

אנחנו כאן, מהרגע שהחלטתם ללכת על זה ועד שתהיו ומוכנים ומקצוענים ללימודים באקדמיה.

מאמרים נוספים